Zhang Ziyi

Ur.: 9 lutego 1979 , Beijing, Chiny
zdjęcie

Określana jednym z największych chińskich odkryć ostatnich lat. Przychylność widowni zdobyła sobie debiutem w filmie Zhanga Yimou Droga do domu. Film nagrodzono Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie 2000. Od tego czasu na aktorkę skierowane były nie tylko oczy widzów z Azji, ale i reszty świata. Jej kolejnymi filmami, dzięki którym podziwiał ją cały świat był Przyczajony tygrys, ukryty smok Anga Lee i Hero Zhanga Yimou.
W wieku 11 lat Ziyi przyjęta została do prestiżowej szkoły tańca w Pekinie. I choć postępy w nauce robiła fantastyczne i wróżono jej karierę tancerki, ją bardziej pociągało aktorstwo. W końcu zamieniła szkołę tańca na równie prestiżową pekińską szkołę aktorstwa. Tam odkrył ją Zhang Yimou i zaproponował rolę w Drodze do domu.
Sukces jej kolejnych filmów Przyczajonego tygrysa, ukrytego smoka i Hero zapewnił aktorce miejsce latającej z gracją mistrzyni sztuk walki obok takich gwiazd jak Jet Li, Maggie Cheung, Michelle Yeoh i Chow Yun Fat.
Za rolę w Przyczajonym tygrysie, ukrytym smoku otrzymała Toronto Film Critics Association Award za najlepszą rolę drugoplanową w 2000 roku oraz została nagrodzona jako najbardziej obiecująca aktorka przez Chicago Film Critics Association. W roku 2001 otrzymała MTV Movie Award za najlepszą scenę walki. Magazyn People uznał ją jedną z 50 najpiękniejszych ludzi na świecie.
W 2001 roku wystąpiła u boku Chrisa Tuckera i Jackie Chana w Godzinach szczytu 2. Zagrała również koreańskim eposie The Warriors. Jej kolejne projekty to film Hou Yong Jasmine i futurystyczna wizja Wong Kar Waia 2046.

Strona internetowa:
helloziyi.us


Role w filmach:blog comments powered by Disqus